Bulgaristan Üniveristeleri için Kayıt Prosedürü

DJAR EĞİTİM DANIŞMANLIĞI İLE BULGARİSTAN’DA ADIM ADIM EĞİTİM


DANIŞMANLIK SÜRECİ
 

Ücretsiz Danışmanlık
DJAR Danışmanlığı'nın danışmanlık hizmetleri ücretsizdir. Danışmanlık hizmetlerimiz Bulgaristan’da yaşayan ve burada yüksek eğitim görmüş olan deneyimli elemanlardan oluşmaktadır.

E-Danışma
Bulgaristan’da eğitim, tercüme, oturma izni, tasdik v.b. ile ilgili sorularınızı www.bgegitim.com ile bize ilettiğiniz takdirde sorularınız 48 saat içinde cevaplanacaktır.

Beklenti ve Hedeflerinizin Saptanması
İdeallerinizi ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutarak, kriterleriniz, kişisel bilgileriniz, maddi durumunuz, mevcut eğitim durumunuz, yabancı dil seviyeniz dikkate alınarak hangi üniversitede, hangi şehirde, hangi alan ve bölümde eğitim almak istediğiniz Bulgaristan’da eğitimle ilgili hedef ve beklentileriniz danışmanlarımız tarafından saptanır.

Detaylı Bütçe
Seyahat masrafları ve karşılama, başvuru ve okul ücretleri, kitap ve yardımcı materyaller, eğitim, cep harçlığı, yemek ve konaklama masrafları, sağlık sigortası, vize ücreti, yurt dışı çıkış harcı ve tüm giderleri hesaplayarak detaylı bütçeler oluşturulur ve danışmanlarımız tarafından sunulur.

Promosyonlar
DJAR Danışmanlığı yıl boyunca farklı zamanlarda kampanyalar, promosyonlar ve indirimler yapar, bu indirimlerden yararlanmanız için sizi bilgilendirir.

ARAŞTIRMA VE KARAR VERME SÜRECİ

Üniversite ve Bölüm Seçimi
Danışmanlarımız tarafından Bulgaristanın hangi şehirlerinde, hangi üniversitelerinde eğitim alabileceğiniz araştırılır, seçenekler sunulur.

Üniversite Hakkında Bilgilendirme
DJAR Danışmanlığı sunduğu eğitim olanakları ve konaklama seçeneklerini ücret kıyaslamalı bir şekilde size sunar. Bu sayede ya kriterleriniz yada bütçeniz doğrultusunda en iyi seçimi yapmanızı sağlar. Tarafımızdan size seçilen üniversitenin özgeçmişi (eski, yeni), akademik konumu, kampüs tipi, öğrenci servisleri ve diğer imkanları noktasında bilgilendirir.

Materyaller ve Broşürler
Okulların orijinal broşürleri incelenmek üzere verilir, varsa CD'leri izlenir, web sayfalarına erişiminiz sağlanır.

Referanslar
Halen öğrenim gören ya da mezun olmuş öğrencilerle referans bilgileri verilerek okul, şehir ve ortam hakkında birinci elden izlenim edinmeniz sağlanır.


BAŞVURU VE KAYIT İŞLEMLERİ SÜRECİ

On-Line Ön Kayıt Başvuru Formu
Aday öğrenci önkayıt formunda seçim yaptığı üniversite, eğitim seviyesi, bölüm, şehir ve konut tercihlerini belirtir. Kayıt formu faks, e-mail ya da mektupla gönderilebilir. Başvuru formu dışında hiç bir form doldurmanız gerekmemektedir.

Danışmanlık Sözleşmesi
Başvurunuzun işleme alınması için online müracaatlarda sayfa sonunda bulunan ‘kabul-accept’ kelimesi yanındaki boş kutuyu tıklamanız gerekmektedir. Şahsen ya da posta ile yapılan başvurularda ise Danışmanlık Sözleşmesini sorumlu kişinin imzalaması yeterlidir.

Ödeme Şekli
Anlaşılan Ücretin % 50’si peşin alınır, kalan ücretin yarısı Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı çıktıktan sonar ödemesi gerekmektedir. Ödemeler nakit, kredi kartı, banka havalesi, Western Union, MoneyGram ve posta havalesi (Bulgaristan için geçerli) aracılıkları ile kaydı yapılmak istenen ögrencinin adıyla yapılmalıdır. Havale sonrası müşteri e-mail aracılığıyla şirketimizi haberdar etmelidir.

Vize ve Kayıt Evraklarını Teslim Etme
Tüm gerekli evraklar posta, kargo, otobüs veya elden teslim etme yoluyla bize veya temsilcilerimize ulaştırılır.

Tercüme ve Tasdik
Kayıt evrakları ücretsiz olarak Türkçe'den Bulgarca'ya tercüme ettirilerek evraklarınızın Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler’in istendiği şekilde hazırlanması firmamıza aittir.

Üniversite Kayit Başvurusu
Üniversite başvuru formunuzun nasıl doldurulacağını endişe etmenize gerek kalmayacak. DJAR Danışmanlık tarafından kolaylık ve netlikle doldurulacaktır.

Üniversite ile İrtibat
Üniversitelerle telefon, fax, veya e-mail ile iletişime geçmenize gerek kalmayacaktır. Biz, sizin adınıza gerekli görüşmeleri yapacağız.

Başvuru ve Üniversitede Kayıt
Evraklarınız bize ulaşıldığı gün, işlem yapıldıktan sonar başvurunuz seçtiğiniz üniversiteye teslim edilecektir ve kayıt işleminin yapıldığı telefonla ya da e-mail ile size bildirilecektir.

Kontrol ve Takip İşlemleri
Okul başvurularının sonucu alınana kadar uzun bekleyiş ve evrak takibi için koşturmanız gerekmeyecek. Hızlı verilecek kararın önemini bildiğimizden kararın hızlandırılması amacıyla üniversitelerin karar mekanizmalarının peşinde sizin için biz koşturacağız.

Öğrenci Kabul ve Kayıt Belgesi
Öğrenci kabul ve kayıt belgesi olan Başvuru tarihinin ve başvurulan bölümün belirtildiği belgenin Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan çıkmasından sonra öğrenciye teslim edilir.

Aracılık Ücretinin Tamamlanmasi
Öğrenci ‘Kabul ve Kayıt Belgesi’ni aldıktan sonra aracılık ücretinin geri kalan miktarını tamamlar.


EVRAK TESLİMİ VE YÖNLENDİRME

Ekonomik Uçak veya Otobüs Biletleri
Kesin kaydınız gerçekleştikten sonra, sizin için en ekonomik uçak ve otobüs bileti araştırması yapılır ve tercihinize sunulur. İsteğe bağlı olarak biletiniz rezervasyonu vizenizin çıkması beklenmeden yapılır.

Evrak Teslimi
Kayıt kararı çıktıktan sonra Bulgaristan vizesi ve seyahatınız için gerekli tüm evrakların bulunduğu dosyanız size teslim edilir.

Yol Hazırlığı
Dosyanizla beraber yurtdışına ilk kez çıkan öğrencilerimiz için valiz hazırlığından pasaport kontrolüne değin yurtdışı çıkış prodüsürü ile ilgili bilgiler de aktarılacaktır. Güvenli bir yolculuk amacıyla size BG acil durum telefonları verilecektir.

PASAPORT VE VİZE İŞLEMLERİ SÜRECİ

Pasaport çıkarma
Öğrenciler pasaportlarını ilk müracaat sırasında ve şahsen çıkarmak zorundadırlar.

Vize Dosyası
Vize formunuz, hazırladığınız vize belgeleri ve okuldan gelen kabul belgeleri ile vize dosyanız hazırlanarak bağlı olduğunuz Bulgaristan konsolusluğu vize bölümüne DJAR Danışmanlığı tarafından gönderilecek hale getirilir. Konsolosluk gerek gördüğünde öğrenci vize alımı için konsolusluğa şahsen başvurabilir ya da bizim aracılığımızla yaptırabilirsiniz.

Vize Sürecinin Takip Edilmesi
Vize süreci DJAR Danışmanlığı tarafından takip edilecektir.PASAPORT VE VİZE İŞLEMLERİ SÜRECİ

Pasaport çıkarma
Öğrenciler pasaportlarını ilk müracaat sırasında ve şahsen çıkarmak zorundadırlar.

Vize Dosyası
Vize formunuz, hazırladığınız vize belgeleri ve okuldan gelen kabul belgeleri ile vize dosyanız hazırlanarak bağlı olduğunuz Bulgaristan konsolusluğu vize bölümüne DJAR Danışmanlığı tarafından gönderilecek hale getirilir. Konsolosluk gerek gördüğünde öğrenci vize alımı için konsolusluğa şahsen başvurabilir ya da bizim aracılığımızla yaptırabilirsiniz.

Vize Sürecinin Takip Edilmesi
Vize süreci DJAR Danışmanlığı tarafından takip edilecektir.

SEYAHATA HAZIRLIK VE YOLCULUK SÜRECİ

Gerekli Belgelerin Teslimi
Vizeniz alındıktan sonra konaklama rezervasyonunuz kesinleştirilir ve yolculuk organizasyonunuz yapılır. Biletiniz, konaklama adresiniz, BG sim kartı, BG karayolları haritası, havaalanı veya terminal karşılaması ve Bulgaristan ile ilgili bilgileri içeren bir dosya halinde size teslim edilir.

Yolculuk Organizasyonu
Öğrencilerimiz gruplar halinde en uygun gün ve saatte güvenilir anlaşmalı firmalar ile seyahat edeceklerdir.

KARŞILAMA VE KONAKLAMA

Havaalanında yada Otogarda Karşılama
Havaalanında veya otogarda karşılama ve konaklayacağınız yere kadar refakat edilecektir.

Geride Bıraktıklarınızı Unutmayın
Gerek havaalanından indikten sonra gerekse konaklayacağınız yere vardığınızda ailenizi veya yakınlarınızı telefonla arayarak bilgi vermelisiniz. Onların merakla sizden haber beklediklerini unutmayınız!

Konaklama
İstendiği taktirde başvurulan okulun yurduna öğrencinin kaydının yapılması ve odasına yerleştirilmesi sağlanır. Öğrencinin isteğine bağlı olarak kiralik evde temin edilebilir.

İlk İletişim
Danışmanınız sizinle ve ailenizle ilişkiye geçerek durumunuz hakkındaki görüşlerinizi alır. 

OKULA BAŞLAMA SÜRECİ

Eğitime Başlama
Düzeyinize uygun bir sınıfta aynı gün veya bir sonraki gün eğitiminize başlarsınız.

İzlenim
İlk hafta sonunda danışmanınıza eğitim ve konaklamayla ilgili genel izlenimlerinizi e-posta ile bildirmeniz istenir.

Bulgaristan’da Banka Hesabı
Öğrenciye Bulgaristan’da hesap açmasında yardımcı olunur.

İlk Okul Taksidi
Okula ilk taksidinizin yatırılmasıda DJAR Danışmanlığı yardımıyla veya öğrencinin kendisi veya ailesi tarafından da direkt olarak okulun hesabına havale edilebilir. Okulların havale adresleri için tiklayınız.

EĞİTİM SÜRESİNCE DESTEK

Sorunların Çözümü
Eğitim süresince karşılaşabileceğiniz her sorunda size vereceğimiz acil iletişim numaralarından, e-mail göndererek ya da messenger (MSN Live, Skype, ICQ) ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve/veya konaklama ile ilgili bir sorun yaşandığı takdirde gerekli değişiklikler danışmanınız tarafından organize edilerek sonununuz çözümlenir.

Sürekli İletişim
Yurtdışında eğitim gördüğünüz sürece farklı beklenti ve hedeflere yönelik ihtiyaçlarınıza seçenekler üretilmeye devam edilir ve bilgi verilir.

Oturma İzni
Oturma izni (liçna karta) ile ilgili öğrenciyi bilgilendirip, kartının çıkarılmasında da yardımcı olunur.

Dil Sorunu
Öğrenci okul ile ilgili dil problemi yaşarsa danışmanından telefon ile yardım alabilir. Ders notları , ders saatleri , sınav sonuçları gibi öğrenilmesi mecburi olan okul ile ilgili konularda öğrenci zorluk çekiliyorsa danışmanından yardım isteyebilir.

Sosyal Konularda Danışma
Öğrenci eğitime başladığı şehirde ulaşım, alışveriş , kafe , restoran , spor alanları gibi sosyal konularda danışmanından fikir alabilir. Öğrenci , hastaneler , polis , sağlık ekipleri gibi önemli birimlerin yer ve telefon numaraları hakkında danışmanlarından yardım isteyebilir.

Öğrencinin sorumluluğu
Öğrenci arkadaş çevresi, gece hayatı ya da okul ile ilgili konular dışındaki gelişmelerde sorumluluğunu bilmeli ve bu gibi sebeplerden ötürü danışmanını rahatsız etmemelidir.

Yatay geçiş ve transferler
Türkiye’ye ya da başka ülkelere yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerimize tarafımızdan gereken bilgi verilir ve öğrenci yönlendirilir. Erasmus, Socrates, Leonardo Da Vinchi gibi AB öğrenci değişim proğramlarından da faydalanabilirer.

Work and Travel Programlara katılma
Öğrencilerimiz 1. Sınıftan itibaren Work and Travel imkanlari ile her yaz Amerika’da ya da AB ülkelerinde çalışarak okul ücretlerini ailelerine yük olmadan rahat bir şekilde karşılayabilirler. Vize için gerekli olan tüm evraklar DJAR Danışmanlık tarafından hazırlanır. 

MEZUNİYET SÜRECİ

Diploma Tezi
DJAR Danışmanlığı diploma tezi hazırlama, düzeltme ve geliştirme hizmetini ücret karşılığı sunar.

Eğitim Sürenizin Uzatılması
Eğitim sürenizin bitimine yakın dilerseniz eğitiminizi aynı okulda uzatabilirsiniz ya da farklı bir bölgede farklı bir okula devam etmek isteyebilirsiniz. Tüm işlemler ek ücret alınmadan yine her zaman olduğu gibi sizin adınıza organize edilmeye devam edilir.
Eğitimini tamamlayıp Türkiye'ye döndüğünüzde edinmiş olduğunuz bilgi ve tecrübeleri danışmanlarımız ile paylaşmanız bize mutluluk verecektir.

Eğitime Devam Etme
DJAR Danışmanlığı Bulgaristan’daki üniversitelerce sunulan çeşitli kurslar hakkında size tavsiyede bulunacaktır. Aynı zamanda Master ve Doktora seviyelerinde yapacağınız seçimlerde size tavsiyelerde bulunulacak ve sizi kursun yapısı, süresi ve içeriği hakkında bilgilendirecektir.

Ek Not
Yurda dönüşünüzden sonrada DJAR Danışmanlığı istediğiniz takdirde sizinle bağını koparmayacaktır. Size düzenli olarak Bulgaristan’da eğitimle ilgili gelişmeleri e-mail ile göndermeye devam edecektir.

Daha Detaylı Bilgi
Bu bölümde cevabını bulamadiğiniz sorularınız varsa lütfen DJAR Danışmanlığı arayınız yada bilgi istek formunu doldurunuz.

Vakit kayıp etmeden bizi arayın ve erken başvuru promosyonlarından yararlanın.