Bulgaristan'da Eğitim - Öğrenci Rehberi

Konaklama

FARKLI KONAKLAMA İMKANLARINDAN SİZE EN UYGUN OLANI SEÇİN
BULGARİSTAN’A GELMEDEN YERİNİZ HAZIR OLACAK
İSTER ÜNİVERSİTENİZİN YURDUNDA, İSTERSENİZ ÖZEL YURTLARDA
ÇOK UYGUN FIYATLARLA KONAKLAMA FIRSATI

BULGARİSTAN'DA KONAKLAMA VE MALİYETLERİ
Bulgaristan’da yaşamanın ekonomik anlamda kolaylığı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında (Amerika, İngiltere, Kanada, Türkiye vs.) oldukça avantajlıdır. Bir öğrenci aylık 200 EURO – 300 EURO ile geçimini sağlayabilir. Bulgaristan'da konaklama için iki farklı seçeneğiniz vardır. İlk olarak öğrenci yurtları, ikinci olarak ise kiralık evler. Her iki konaklamanın da kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları, maddi olanaklarınız ve alacağınız eğitimle dikkatli bir şekilde eşleştirmelisiniz

Kendinize uygun konaklama seçeneğini belirlerken konaklanacak yerin alacağınız eğitime ve bütçenize uygun olmasına dikkat etmelisiniz yurt ve ev kiraları da oldukça ucuzdur. Öğrencinin hangi konaklama tipini seçeceği konusunda son derece iyi düşünmesi gerekmektedir. İyi tercih edilmiş konaklama tipi öğrencinin orada kaldığı süre içerisinde huzurlu zaman geçirmesine yardımcı olur hem de öğrencinin başarısını doğrudan etkiler.

ÖĞRENCİ YURTLARI
Bir çok üniversite kampus bünyesinde birçok öğrencinin bir arada kalabileceği büyük yurt imkanlarına sahiptir. Bazı okullar ise yurda sahip değildir. Yurtlar ortak kullanımlı banyo, tuvalet ve mutfaklar, 2'li, 3'lü yataklardan oluşan odalar şeklindedir. 2'li veya 3'lü odaların aylık kalma maliyetleri kişi başı 50 EURO cıvarındadır. Yurtlara kabul işlemleri fazla bürokrasi gerektirmeyen yalnızca 1 gününüzü alacak işlemlerden oluşur. Yurtlara kabulde öncelik yabancı öğrencilere verilmektedir

Yurtlarda yemekhane bulunmaması, öğrencilerin yemeklerini kendilerinin temin etmesi, pişirmesi gerekiyor. Yurtların temizlikleri her ne kadar yeterli olmasa da sıcaklığı ve güvenliği vardır. Sürekli sıcak su bulunur. Yolladığımız öğrencilerin izlenimlerine göre gelişmiş altyapı sayesinde Bulgaristan'daki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır. Yurtta kalarak çok sayıda arkadaş edinme fırsatı vermesi de artı bir değerdir. Yurtlarda zaten herkes kendi ülkesinden olan arkadaşlarını zamanla bulup eve çıkmayı tercih etmektedir. O halde ilk gidişte çevreyi öğrenmek, ülkeye, okula alışmak ve arkadaş çevresi edinmek için en az 1- 2 ay yurtta kalması hem mantıklı hem de ekonomik bir tercih olacaktır.

Sofya’da özel yurtlar bulunmaktadır. Temizlik ve sağlığa uygunluk bakımından son derece iyidir. 24 saat internet hizmeti vardır. İki-üç kişilik odalar mevcuttur. Yurtlar Öğrenci semtinde bulunmaktadır ve yakında spor alanları, yemekhane, kütüphane, kafeteryalar, lokantalar, marketler gibi öğrencinin her ihtiyacını karşılayabilecek şekilde düzenlenmiştir. Yurtların bazıları yemek verirken bazıları yemek vermemektedir. Öğrencilerin ihtiyacı olan bir çok sosyal, kültürel ve sportif aktiviteyi gerçekleştirecek imkanlar mutlak surette yurt bölgesinde bulunmakta ve bu alanlardan öğrenciler ücretsiz faydalanabilmektedir.

Üniversiteye ait yurtlar kampusun içerisinde yer almakta ve dersliklerle arasında kısa mesafeler bulunmaktadır. Yurtların yapıları üniversitelere göre farklılık göstermekle birlikte, her yurdun güvenliğinden sorumlu kişiler 24 saat yurtların girişinde bulunmakta, kayıtsız yurt binalarına girişlere izin verilmemektedir

Yurt komplekslerinde poliklinik bulunmakta ve sağlık hizmetlerinin bir kısmı bu kompleksteki Poliklinikten yürütülmektedir. Bulgaristanda okuyan her öğrenci Devlet sağlık kurumlarında bedava sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır.

KİRALIK EV İMKANLARI
Öğrencilerin bir kısmı yurtdışında ev kiralama yolunu seçiyorlar. Ev kiralamak yurtdışına giden öğrenciler için oldukça maliyetlidir. Bu yüksek maliyet birkaç kişinin birlikte evi kiralamasıyla aşağıya çekilebilir. Bu yöntemle son derece pahalı olan bu seçenek diğer konaklama seçeneklerine kıyasla daha makul hale gelebilir.

Yurtlarda belli bir süre kalıp, bir arkadaş çevresi edinen öğrenciler 3-4 arkadaş bir araya gelip eve çıkmayı tercih ediyorlar. Bulgaristan'daki evlerin neredeyse tamamının mobilyalı olması eve çıkmayı düşünen öğrencilerin işlerini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Bulgaristan'da enerjinin ucuz olması nedeniyle elekrtik su ve telefon abonman ücreti hepsi 50 EURO geçmez. Merkezi Isıtma Sisteminin aylık maliyeti ise 50 EURO cıvarındadır.

Kira ücretleri 250 EURO’dan başlamaktadır. Fakat içinde oturulabilir, merkeze yakın, 2+1 sıcak sulu, kaloriferli, mobilyalı evlerin kiraları 300 EURO ile 450 EURO arasında evlerin lüksüne göre değişmektedir. Tek odalı evlerin kiraları merkezde en ucuz aylık 200 EURO merkez dışında 100 EURO (tek oda) kadar inmektedir. Yine öğrencilerimizin izlenimlerine göre bazı şehirlerde, örneğin Sofya'da yalnız yaşayan yaşlı kişiler evlerinin bir odasını kiralayabiliyorlar ve aylık 80-100 EURO arası bir ücret talep ediyorlar.

Bulgaristan’da genelinde bina yapıları benzerlik göstermektedir. Son dönemlerde yeni inşaatlarla farklı tipte evler de bulunmaktadır. Dilediğiniz takdirde üniversitelerin yakınlarında ya da şehrin merkezinde kiralık evlerde konaklama imkanına da sahipsiniz. Şehirler genellikle bir ana merkezden oluşmaktadır. Diğer bölgeler için ayırıcı en büyük özellikleri öğrenci adına üniversiteye yakınlığı olacaktır.

Kiralık evlerde tek odalı, iki odalı ya da üç odalı seçeneklere daha çok rastlanmaktadır. Konutları arkadaş aracılığıyla bulabilirsiniz veya bizden danışmanlık talep edebilirsiniz.

Doğru tercihi yapabilmeniz için DJAR Danışmanlığı'nın deneyimli danışmanları, sizlere yol gösterecektir. Yapmanız gereken tek şey karar vermek, gerisini biz hallederiz.
Size aşağıda Bulgaristan’a gitmeden önce araştırma yapmak için çeşitli siteler öneriyoruz.