Duyurular

İki Yıllık Mezunlara Lisans Tamamlama

Türkiye’de pek çok öğrenci 2 yıllık ön lisans eğitimi veren meslek yüksek okullarından mezun olmaktadır. Ancak, çok az bir kısmı Türkiye’de eğitim veren 4 yıllık üniversitelere geçiş yapabilmektedir. Oysa, Bulgaristan’da pek çok üniversite, 2 yıllık ön lisans eğitimini yapmış Türk öğrencilere, 2-3 yıl daha eğitim yaparak lisans diploması elde etme hakkı vermektedir.

Bulgaristan’da 2 yıllık ön lisans mezunu bir öğrenci 2 veya 3 yıl eğitim yaparak, lisans tamamlama hakkı elde eder. Bu süre Kanada veya Amerika’da da 3-4 yıldır.

Bulgar Devlet Üniversiteleri, 2 yıllık ön lisans tamamlamış öğrencilere hazırlık yılı okuma şartı koymaz Doğrudan 1. veya 2 sınıftan eğitime başlarlar. Ancak, Bulgarca ya da İngilizce çok iyi olması gerekir.

2 yıllık ön lisans mezunlarının yurtdışı üniversitelere lisans tamamlama başvuru prosedürü, lisans programına veya transfer sistemine başvuru ile aynıdır. Öğrenci; 2 yıllık ön lisans eğitiminde almış olduğu derslerin not dökümü (transkript), mezuniyet diploması ve varsa İngilizce yeterlilik belgesi sunmak zorundadır. Bu belgeleri sunan öğrencilerin lisans tamamlama başvuru prosedürü en fazla 1-2 ay sürer.

Eğitim Danışmanlığı Seçimine Dikkat !

Bulgaristan’da okumak isteyen aday öğrenciler için en zor seçim danışman şirket seçimidir. Özetlemek gerekirse, Bulgaristan’daki öğrenci adaylarının memnuniyetsizliklerinin büyük bölümü yanlış şirket seçiminden kaynaklanmaktadır. Durum böyle olunca öğrenci adaylarının özelikle şirket seçimlerinde daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu yüzden velilere tavsiyemiz öğrencileri şirketin seçimi konusunda yalnız bırakmamaları ve bu danışmanlık şirketlerinden Üniversite ve Şirket arasında Resmi Sözleşmelerini istenmeleridir.

Danışmanlık hizmeti alınmak istelenilen konularla ilgili teklif alınan kurumların uzmanlıkları araştırılmalıdır. Danışmanlık şirketi fiyat önceliğine göre seçilemez. Günümüzde bilginin en değerli hazine olduğunu unutmamalıyız. Yanlış yapılmış seçim kaybedilmiş zaman ve para demektir: işlemlerinizi yaptırmak ve servis alabilmek için şirketinizin peşinde koşmak, karşılama ve konaklama konusunda sorun yaşayabilir, Bulgaristan’a gittikten sonra şirketten destek alamayınca sorunlarınızı tek başınıza çözmek, istemediğiniz bir Üniversiteye veya bölümde okumak zorunda kalabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda Türkiye'de öğrencilerin yoğun ilgisine bağlı olarak birçok şirket kurulmaya başladı ve buna bağlı olarak da programdan şikayetler de o ölçüde artmaya başladı. Eğitim alanında faaliyet gösteren bazı şirketler kalitesiz hizmet karşılığı değişken fiyat politikaları uygulamaktadırlar.

Biz DJAR Danışmanlığı olarak bu programa katılacak öğrencilerimize doğru, güncel, istikrarlı, güvenilir bir hizmet sunma çabasında olan ve öğrenci memnuniyetine değer veren birkaç şirketten biriyiz. Daha doğru bir seçim için bu soruları kayıt yaptırmadan önce DJAR Danışmanlığ’a sorunuz !

Bu anlamda tercih etmeyi düşündüğünüz firmada bunlara dikkat ediniz!

 • Şirket kaç yıldır bu hizmeti veriyor?
 • Neden bu şirket? Şirketi diğerlerinden farklı kılan nedir?
 • Sadece Bulgaristan’da eğitim programları mı sunuyor?
 • Şirket, bir önceki yıl ne kadar öğrenciye bu hizmeti verdi?
 • Şirketin ücret politikası nedir? Ek ücret talebinde bulunuyorlar mı?
 • Şirket size verdiği hizmet için size sözleşme sunuluyor mu?
 • Şirket, size anlattıklarını sözleşmesinde doğruluyor mu yoksa yalanlıyor mu ?
 • Şirket Bulgaristan’daki eğitim ve yaşam şartların sadece avantajları mı yoksa dezavantajlarını da mı açıklıyor?
 • Şirketin sizin için özel bir önerisi var mı ?
 • Şirket, vize reddi durumunda ne yapıyor? Vize reddi aldığımız takdirde şirket ücreti iade ediyormu ?
 • Şirketin kaynaklı herhangi bir ekonomik kayba uğramamız durumunda şirketiniz bunu karşılıyor mu?
 • Şirket, size karşılama hizmeti veriyor mu?
 • Şirket ve danışmanınız sizi gerçekten dinleyip oluşabilecek sorunlar hakkında gerçekçi ve güvenilir çözümlere sahip mi ?
 • Sorularımıza net ve doğru cevaplar mı alıyoruz yoksa şirketin amacı sadece sizden kayıt ücretini almaya mı çalışıyor ?

bunlar ve benzeri daha onlarca soru sorulmadan danışmanlık şirketleri tercih ediliyor ve olası sıkıntılarda onlarca öğrenci ve aileleri mağdur duruma düşmüş oluyorlar.

Lütfen Bulgaristan'a gittikten sonra bu soruları kendinize sormak yerine gitmeden önce başkalarına sorunuz !