Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi Dil Hazırlık Kursları

Üniversite hazırlık kursları dil kurslarından farklı bir programdır. Bulgaristan'da eğitim dili başlıca Bulgarca'dır. Bunun yanı sıra son 10 yılda bu ülkede tıp başta olmak üzere bilgisayar, elektronik gibi mühendislik bölümleri de İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak da verilmeye başlanmıştır. Üniversitelerin hazırlık sınıfları, yabancı dil öğrenmenin en ekonomik yoludur.

Üniversitelere doğrudan kabul için yeterli olmayan öğrenciler genelde bir akademik yıl süren hazırlık kursları takip etmek zorundadır. Mastera, Doktora ve Uzmanlık okumak isteyenler de katılamak zorundalar. Bu hazırlık kursları dil okulları tarafından düzenlenir. Bu program özellikle Bulgaristanda doğrudan üniversite eğitimi yapmak için yabancı dili yetersiz olan öğrencilere tavsiye edilir. Seçtiğiniz dil yabancı dil olarak 1. sınıftan itibaren eğitim boyunca mecburidir. Öğrenciler hangi okul veya hangi bölümde eğitim hayatlarına devam edeceklerine hazırlık sınıfındayken daha rahat karar verebilirler.

Öğrenciler genelde Eylül’den Ocak ayına kadar 10 kişilik grup halinde başlarlar. Farklı üniversitelerde farklı tarihler olabilmektedir. Öğrencilerin katılacağı gruplar düzey belirleme sınavı sonucuna göre belirlenir. Haftada 5 gün, günlük 7-8 ders saati, 1 ders saati 45 dakika ders alan ve sınıf dışında da ders çalışan yabancı bir öğrenci yabancı dilini akademik ortamda kullanma seviyesine kadar 1 yıl içerisinde geliştirebilir. Bu seçeneği tercih eden öğrenciler dil seviyeleri fark etmeksizin hep birlikte dil eğitimi alırlar.

Genellikle 8 ay süren derslerin ilk 4 ayında sırf dil ders verilmekte olup üçüncü aydan veya ikinci sömestrden itibaren ise seçilen bölüme göre takviye dersleri yine yabancı dil olarak verilir. Kurslarda sadece dil öğretilirken, üniversite hazırlık kurslarımızda okumak istediğiniz bölüme bağlı olarak farklı 2. dönemden itibaren sayısal, sözel veya eşit ağırlık alanlarında ekstra dersler öğretilmektedir. Sayısal hazırlık gerektiren bölümlerde matematik, fizik ve kimya gibi dersler okutulmaktadır. Sözel bölümler için ise tarih, coğrafya dersleri verilmektedir. Eşit eğırlıkta ise tarih, coğrafya, ekonomi ve matematik dersleri öğretilmektedir.
Eğer çok iyi seviyede İngilizceye sahip ise öğrenci dil yeterlilik belgesi ile 1. sınıftan Üniversitelerin ilk yılından eğitime başlayabilirler. Bulgarca bilen öğrenciler bilme düzeyinin belirlenmesi için teste tabi tutulur ve testte başarılı olanlar doğrudan 1’inci kursa yazılır. Testte başarılı olmayanlar Dil Hazırlık Kursuna devam ederler lisans kursu programına başlamadan. Programı başarıyla tamamlayan öğrenci başarı seviyesine, yapmak istediği eğitim alanına göre bir üniversiteye yerleştirilir. Başka bir okula geçmek için kabul kayıt işlerini tekrardan başlatmak zorunda kalırsınız.

Dil Hazırlık kursların ücretleri okula ve seçtiğiniz bölüme göre 2000 Euro 4500 Euro’ya kadar değişir. Ders kitapları ve materialler ücrete dahil değildir. (Bizimle gelen öğrencilerin dil hazırlık kitapları Djar Danışmanlık tarafından ücretsiz olarak temin edilecektir.)