Neden Bulgaristan?

Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği’nin üyesidir. Son yıllarda Türk öğrenciler tarafından üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Bulgaristan sizin için de en doğru seçenektir. Eğitim programlarına olan ilgi her geçen yıl artıyor. Bulgaristan’da yaklaşık 1500 Türk öğrenci eğitim almaktadır. Bulgaristanı seçmek için birçok nedeniniz var: 

AB üyesi ülkede okuma ve Avrupa Üniversite Diploması sahip olma avantajı

AB standartlarının ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesinden dolayı Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak bu okullardan mezun olan yabancı öğrencilerin başarılı ve saygın bir kariyere sahip olma imkanı vardır. Bulgaristan üniversiteleri Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyesidir ve diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptir; Dünya’nın her tarafında kabul görür.

YGS-LYS stresi olmadan sınavsız üniversite eğitimi

Türkiye’de gün geçtikçe YGS-LYS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversite ve bölüme yerleştirilmek imkanı zorlaşmaktadır. Bu nedenle sağladığı avantajlardan dolayı yurt dışında ve özellikle Bulgaristan Üniversiteleri’nde yüksek eğitim görmek istiyenlerin sayısı son yıllarda artmıştır. Tek şart eğitim düzeyinizi belgeleyen bir lise diploması ve lisede görmüş olduğunuz ders notlarına bakılarak istediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilme şansına sahipsiniz. Başka şartlar ve formaliteler yoktur.

Yüksek standartlı eğitim, prestijli üniversiteler ve uzman eğitim kadroları

Bulgaristan Avrupa Birliği’nin üyesi olarak AB yasaları ve standartlarına uymak zorundadır. Bu zorunluluklar sağlık, hukuk, kamu ve özellikle eğitim ile ilgili düzenlemelerdir. Bu sebeple Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’nın üniversiteler üzerindeki kontrolleri son yıllarda çok fazladır. Bulgaristan’ın köklü ve saygın üniversitelerinin diplomaları Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafında denk olarak kabul edilmektedir.

Bulgaristan’dakı üniversiteler uzman eğitim kadrosu, teknolojik imkanları, konferans salonları, medikal ve mühendislik laburatuvarları, kütüphaneleriyli uluslararası eğitim sağlamaktadır. Üniversiteler kalite güvence ve denetleme prosedürü uygular. Son icat edilen bilimsel buluşların, gelişmiş bilginin ve teknolojilerden faydalanarak becerinizi ve yetenekliklerinizi geliştirelebilirsiniz.

Bulgaristan üniversitelerindeki tüm eğitim görevlileri uluslararası eğitim kurumlarının üyeleridirler. Üniversitelerde görev yapan eğitmen-bilim adamları aynı zamanda kendi branşların’da uluslararası planda önde gelen bilim adamlarıdırlar.

Dilediğiniz şehirde, üniversitede ve bölümde okuma imkanı

Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Bulgaristan’da klasik bilim dallarının yanında Mekatronik, Uygulamalı Kültür Bilimleri, Avrupa Kültür ve Ekonomisi gibi yeni gelişmekte olan bilim dalları dahil 300’ü aşkın bilim dalında istenilen uluslararası disipline uygun araştırmalar yapmak ve öğrenim görmek mümkündür. Bulgaristan’da dilediğiniz şehirde, dilediğiniz üniversitede okuyabilirsiniz.

Dört yabancı dilde eğitim fırsatı. Eğitim dilini yeterli derecede bilen öğrenci adaylarına üniversiteye hemen başlama olanağı

Bulgaristan üniversitelerinde ağırlıklı olarak Bulgarca eğitim verilmektedir. Eğitim alan öğrenciler bazı bölümleri İngilizce, Almanca veya Fransızca seçebilirler. İsteyenler üniversite düzeyindeki Bulgarcaya ek olarak akademik ve mesleki ufuklarını genişletmek amacıyla bir yabancı dil daha öğrenme imkanına sahip olabilirler. Bulgarca, İngilizce ya da Almanca bilen öğrenci adayları direkt olarak dil hazırlık kursundan geçmeden, eğitim dili seviyesine, üniversitelerde yapılacak olan yeterlilik sınavına göre yeterli bulunursa eğitimine üniversitenin birinci sınıfından başlayabilir.

Avrupa ve Türkiye Üniversiteleri’ne yatay geçiş olanağı

Bulgaristan üniversiteleri, üniversiteler arası öğrenci transferine olanak sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemleri’ne (ECTS) dahildir. ECTS’ye dahil olan üniversiteler öğrencilerine AB eğitim programları, klinik stajlar, ülkede ve yurt dışında bilimsel forumlara katılma imkanı sunar. Dilerseniz daha sonra herhangi bir AB ülkesinde bir başka üniversiteye yatay geçiş yapabilirsiniz.

Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapabilmeniz için aranılan şartlardan biri başarı ortalaması % 60’ın üzerinde olması ve ikinci husus alt sınıftan derslerin kalmaması. Detayli bilgiler için bizi arayınız.

AB’de serbest dolaşım ve mezun olduktan sonra Bulgaristan’da ve AB ülkelerinde mesleğinize göre iş bulma ve göç etme firsatı

Bulgar Üniversiteleri ile AB üye ülkelerinin Üniversiteleri arasında uygulama ve kültürlerinin karşılıklı başka ülkelerde ve başka ülke vatandaşları ile birlikte çalışabilme yeteneğine sahipsiniz. 2010 da Bulgaristan’da Schengen vizesine dahil olacaktır. Schengen vizesi bütün AB ülkelerine başka bir vizeye ihtiyaç duymadan tek vize ile rahatlıkla seyahat edebilmenizi sağlayacaktır.
Bir çok AB ülkesi yaş ortamaları ya da çalışan nüfusun yaşlı olması sebebi ile iyi yetişmiş genç nüfusa ihtiyaç duymaktadır.

Eğitim ve yaşam maliyetinin ucuzluğu

Bulgaristan'daki eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Bulgaristan'nın çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Türkiye’de bir özel üniversite’ ye ödenen iki dönemlik eğitim maliyeti Bulgaristan’da ortalama olarak dört dönemlik bir eğitim giderine tekkabül etmektedir. Ayrıca sınavsız öğrenci kabul etmesi nedeniyle Türkiye'de sınavı kazanamayıp tekrar dershaneye gitmek zorunda olan adayların dershanelere ödeyeceği para, Bulgaristan'da üniversite eğitimi için ödeyeceği ücrete neredeyse eşittir, hatta Bulgaristan'ın bazı şehirlerindeki üniversiteler dahada ucuzdur. Bulgaristan’daki üniversite eğitim ücretleri öğrenmek için tıklayınız
Bulgaristan'da üniversite eğitimi ve konaklama ücretleri diğer ülkelerle kıyaslandığında daha ekonomiktir ve gayet uygundur. Aylık yurt kiraları 40 Euro ile 60 Euro arasında değişiyor. Bir öğrenci aylık 200 - 300 Euro ile rahatlıkla geçimini sağlayabiliyor.

Eğitim ücretini iki taksit halinde ödeme imkanı

Eğitim ücretleri her dönem başında ödenir. 

Çifte vatandaşlığı olan öğrenci adaylarına eğitim ücret indirimi, öğrenci kredi ve burs alma imkanları

Çifte vatandaşlığa sahip olan öğrenci adayları eğitim ücretinin % 50’sini ödemektedir.

Zaman tasarufu

Bulgaristan’da üniversite okumak size zaman kazandırır. Üniversite dört yıl (Tıp altı yıl, Eczacılık ve Diş Hekimliği beş yıl), master ise iki yıl sürmektedir. Aynı zamanda dilediğiniz bir başka ikinci bölümü okuyarak yaşamda zaman kazanabilirsiniz. Bu bölümler tamamen farklı alanlarda olabilir. Üniversitelerin müfredatı, mecburi-seçmeli ve serbest-seçmeli derslerden oluşuyor. Türkiye’de iki yıllık Meslek Yüksek Okulları’ndan mezun olan öğrenciler Bulgaristan’da kendi branşlarına denk düşen üniversitelerde ikinci sınıftan başlama imkanına sahiptirler.

Yurtdışı tecrübesi, Kültür alışverişi ve uluslararası çevre edinme imkanı

Bulgaristan’a okumaya geldiğinizde kendi başınıza ve bir takım sorumlukluklar üstlenecek ve özgürce kararlar alabileceksiniz. Hayata daha objektif bakabileceksiniz.

Bulgaristan'da halen dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık otuzbin öğrenci, lisans, master ve doktora eğitimi alıyor. Hem Bulgar kültürü hem de diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak ve onların kültürlerini tanıma fırsatı bulacaksınız. Aynı zamanda kendi kültürünüzü de onlara tanıtabileceksiniz. İyi ve geniş bir çevre sahibi olmak size çok büyük avantajlar kazandıracaktır. Günümüzün gittikçe küreselleşen dünyamızda yabancı kültürleri tanımanın önemi büyüktür.

Ulaşım ve vize alma kolaylığı

Bulgaristan, Türkiye'ye yakın olduğu için hem ulaşım süresi daha kısadır, hem de ulaşım ücreti daha ekonomiktir. Kısa tatillerinizi dahi kendi ülkenizde ailenizle birlikte geçirebilirsiniz. Vize işlemleri açısından bakıldığında Bulgaristan üniversite eğitimi için en kolay vize alınabilen ülkelerden biridir.

Türk kültürüne yakın bir kültür ve nüfusunun dörtte biri Türkçe konuşan tek Balkan ülkesi

Bulgaristan bir Balkan ülkesi olduğu için insanları cana yakın ve sıcak kanlıdır. İnsanlar arasında, din , ırk , kültür ayrımı yapılmamaktadır. Bulgaristan'da 5000’e yakın Türk öğrenci fiilen eğitim görmektedir. Türkçe konuşanların sayısı birbuçuk milyon olarak kayıtlara geçmiştir.

Yüksek yaşam standartları ve güvenli ve rahat yaşam

Bulgaristan yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biridir. Ulusal sağlık hizmetleri, temiz ve güvenli çevre ortamının yanısıra, sosyal ve kültürel yaşantısıyla Sofya, Plovdiv, Pleven, Varna ve Burgas Bulgaristan’ın belli başlı şehirleridir. Ülkede sanatsal ve kültürel canlılık yoğundur. Bulgaristan çok güvenli bir ülkedir ve AB ülkelerinden suç ve şiddet oranlarının en düşük olan ülkelerinden biridir.

İfade ve dini ibadet özgürlüğü

Halkın yedide biri müslümandır. Kişisel özgürlükler Bulgaristan’da garanti altındadır. Bulgaristan’da başörtüsü ve türban yasağı yoktur. Kişiler inançlarına göre davranmakta serbesttir.

Doğal güzellikler

Bulgaristan'a gelen öğrenciler dünyadaki en doğal ortamlardan birini ziyaret etmiş olurlar. Bulgaristan doğal çevreye büyük önem vermektedirler. Ülke baştan sona doğal görünümünü korumaktadır.

Bulgaristan’da Türk mutfağını aratmayacak kadar Türk restoranlarıda bulunmaktadır. Ayrıca Bulgar mutfağıda Türk mutfağıyla birçok ortak yemeği paylaşmaktadır. Tüm şehirlerde İslami kesim yapan kasaplar bulunmaktadır.

Her konuda aklınıza gelebilecek sorular için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.